NÕUANDED VÄRVIDE KASUTAMISEKS LASTE TUBADES

NÕUANDED VÄRVIDE KASUTAMISEKS BEEBIDE, VÄIKELASTE JA KOOLIEALISTE TUBADES

Kas ehituspoes võtab seinavärvide valimine silme ees kirjuks? Ei olegi nii kerge ülesanne. Ole mureta, me aitame Sind ja anname juhised, kuidas lastetuppa õiged toonid valida.

VANUS 0-2 AASTAT

Vanuses 0-2 aastat on soovitatav kasutada lihtsaid ja lõõgastavaid tooneid, mida võiks kavandada nii, et need aitaksid kaasa ka laste õppimisele.

Õrnal helesinisel toonil on imikutele rahustav ja lõõgastav toime ning muudavad beebi magamamineku lihtsamaks. Siniseks värvitud ruumis võib vabalt kasutada roosat, halli ja valget mööblit. Kuigi sinist peetakse valdavalt sobivaks ainult beebipoiste tubades, siis tegelikult sobib seda kasutada ka tüdrukute tubades.

Valgete toonide abil saate luua vaikse ja rahuliku keskkonna. Valgete, beežide ja pruunide kombineerimine töötab beebitubades samuti päris hästi. Šokolaadpruuni tooni varjude kasutamine aitab luua positiivse ja sooja õhkkonna.

Õrnad rohelised toonid aitavad kaasa lapse õppimisele ja toovad vaikust, rahu ja häirimatuse. Laps tunneb end alateadlikult turvaliselt ja kaitstuna.

Roosa on küll pigem tundlik värv, aga pehmetel roosadel toonidel on jällegi rahustav toime. Kuigi roosat enamasti peetakse seda tüdrukute värviks, võib roosat kasutada ka beebipoiste ruumides.

Beebid ei suuda küll eristada erinevaid värve, kuid nad eristavad kontraste ja erinevaid kujundeid. Pehmed ja soojad seinavärvid toetavad beebiõpet, kui neid kombineeritakse erksat värvi mänguasjade ja aksessuaaridega.

VANUS 3-7 AASTAT

Värvid mängivad väga olulist rolli eelkooliealiste laste emotsionaalses maailmas.

Kuna eelkooliealised lapsed veedavad suurema osa oma ajast oma toas mänge mängides ja magades, siis valdavalt erksate värvide kasutamine võib mõne aja möödudes põhjustada stressi ja ärevust. Erksad toonid las jääda pigem mänguasjadele ja muudele aksessuaaridele ning seinavärvid olgu pigem tagasihoidlikumad.

Laste värvide maitse on välja kujunenud vanuseks 3-4 aastat. Nende lemmikvärvid on tavaliselt punane, kollane, oranž ja roosa. Need värvid aitavad vallandada emotsionaalset energiat ja panevad end paremini tundma.

Selles vanuses lapsed kipuvad olema üsna energilised ja impulsiivsed, otsides pidevalt uusi asju, mida avastada. Samas tahavad lapsed tunda end ka kaitstult ja turvaliselt. Seetõttu on soovitatav toa seintel kasutada sooje oranže või kollaseid toone. Neid värve saab kombineerida roheliste ja siniste tarvikutega. Seda tehes toetate oma lapse psühholoogilist mugavust ja toidate tema uudishimu uute asjade õppimiseks.

On ka lapsi, kellel on juba spetsiifilisemad soovid ehk kindla temaatikaga toad. Nagu näiteks taevas või mereteema. Lisades lapse tuppa meelepärase temaatika, arvestades siinjuures ka eelnevate soovituste kooskõla, võib see kaasa aidata õppimisele ja edendada vaimset arengut.

VANUS 6-9 AASTAT

Kooliealised lapsed jagavad värvide osas peaaegu samu eelistusi kui eelkooliealised lapsed. Ka neile meeldivad soojad värvid, nagu punane, kollane ja oranž.

Selles vanuserühmas laste ruumide värvide valimisel tuleks vältida liigselt stimuleerivaid värve, et vältida rahutust, ärevust ja käitumishäireid.

Kuna palju uuringuid kinnitavad värvide mõju tähelepanuulatusele, õppimise edenemisele ja une kvaliteedile, ei oleks soovitatav anda lastele liiga palju mänguruumi oma ruumide värvide valimisel. Valige koos ja leidke kokkulepped. Ka siin kehtib soovitus, et erksamad toonid las jääda pigem aksessuaaridele.

Lapsed kipuvad olema stressis, pahurad või lohakad, kui nad ei saa piisavalt magada. Seetõttu on seinavärvide esimene soovitus õrnad sinised toonid, mida seostatakse rahulikkuse ja rahuga ning aitab paremini magada. Väldi aga tumedat sinist.

Teiseks soovituseks on õrnad rohelised toonid, mis võivad oluliselt parandada laste arusaamise oskusi ja lugemise kiirust.

Kollane on värv, mis on seotud õnne ja rõõmuga. Uuringute kohaselt aitab see suurendada motivatsiooni taset. Helekollane seevastu tugevdab mälu.

Oranž on värv, mis sobib tundlikele ja introvertsetele lastele. Oranžid toonid edendavad enesekindlust ja muudavad lapse pingevabamaks. Kuid ole ettevaatlik, kuna see võib olla ka liigselt stimuleeriv. Võite seda kasutada näiteks toa ühes seinas ja hoida seejuures mööbli heledana.

Võtke aega ja mõelge valikud rahulikult läbi 🙂

Kirjutamiseni!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Enne, kui lahkud, haara kaasa 5 EUR šoppingu krediiti.*

Liitu Kidogo sõpradega ja saadame Sulle uue sõpruse tähistamiseks e-kirjaga 5 EUR sooduskoodi.

*Soodustust saad kasutada alates 49 EUR ostust.